مزوتراپی مو: همه آن چیزی که لازمه درباره مزوتراپی مو بدانید

مزوتراپی مو
5/5 - (2 امتیاز)

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو یک روش درمانی است که با تزریق ویتامین ها، مواد معدنی و مخلوط اسیدهای آمینه مورد نیاز مو به پوست سر انجام می شود.

این روش اجزای تغذیه کننده فولیکول های مو را قادر می سازد تا به راحتی در مو بنشینند. با این روش می توان ریزش مو را درمان کرد، زیرا موهای نازک را ضخیم می کند، ریزش مو را متوقف می کند و موها را قوی تر و درخشان تر می کند.

تعداد بسیار کمی از افراد هستند که از موهای خود راضی باشند. امروزه موهای ما به دلایل مختلفی از جمله آب و هوا، استرس، اختلالات خواب و بسیاری دیگر به شدت آسیب دیده هستند.

مو جزو اولین قسمت هایی است که تحت تاثیر تغییرات بدن قرار می گیرد. البته باید بگوییم که جلوگیری از مشکلات مو آسان تر از مقابله با سایر مشکلات است، با این حال تعداد کمی از افراد به روش های محافظتی متوسل می شوند.

افراد تنها زمانی می توانند به میزان شدت مشکل پی ببرند که فرهایشان آسیب ببیند و ریزش مو شروع شود. برای رفع این مشکلات می توان از روش های مختلف زیبایی مانند مزوتراپی استفاده کرد.

مزوتراپی مو 1
مزوتراپی مو 1

مزوتراپی مو چیست و چگونه اعمال می شود؟

مزوتراپی مو تزریق مستقیم ویتامین ها، مواد معدنی (کلسیم، ید، منگنز، مس، روی، سلنیوم، آهن، پتاسیم)، عوامل مرتبط با لایه کراتین پوست، اسیدهای آمینه و گشادکننده های سطحی مورد نیاز برای رشد و نمو مو، است که به پوست سر تزریق میشود.

مزوتراپی برای پوست سر و مو بسیار موثر است و یکی از محبوب ترین کاربردها در زیبایی مدرن برای مبارزه با مشکلات مختلف مو محسوب می شود.

با این روش می توانید با مشکلات زیادی مقابله کنید: تحریک ریشه های غیرفعال، تغذیه فولیکول های مو و از بین بردن شوره سر. مزوتراپی یک روش درمانی مو است که توسط متخصص با تجربه انجام می شود.

تزریق داروهای خاص حاوی ویتامین ها و مواد مغذی لازم برای رشد مو به زیر پوست سر برای رشد و تقویت مو بسیار موثر است.


کاربردهای مزوتراپی مو

 • ریزش بیش از حد مو
 • سبوره پوست سر همراه با تجزیه غدد سباسه؛
 • شوره سر
 • پوست سر خراشیده و خشک
 • افزایش شکنندگی مو و شکنندگی مو
 • کاهش حجم در ناحیه پایه

مزایا و معایب مزوتراپی مو

اگر از مزوتراپی در زمینه موهای آسیب دیده صحبت کنیم (این روش برای پوست صورت و بدن نیز موثر است) لازم است نکاتی را یادآوری کنیم: تفاوت آن با سایر روش ها و هزینه این روش درمانی.

اول از همه، یک کوکتل مزوتراپی (مخلوط مزوتراپی) به صورت جداگانه برای هر بیمار تهیه می شود و حاوی مقداری مواد معدنی و ویتامین است که به دستیابی به حداکثر نتایج و رهایی از مشکلات موجود کمک می کند.

نکته بسیار مهم در خصوص روش مزوتراپی مو: تعداد دفعات عمل مزوتراپی توسط متخصص زیبایی تعیین می شود.

در حالی که مواد مفید و مغذی به پیاز مو می رسد، لایه های بالایی پوست اجازه ورود مواد خارجی را با روش های خارجی نمی دهد. بنابراین، پیاز های مو با کاملا پر می شوند و در نتیجه وضعیت مو بهبود می یابد:

 • ریزش مو به تدریج متوقف می شود
 • رشد مو فعال می شود
 • فعالیت غدد چربی کاهش می یابد، فرها تمیزتر، طولانی تر و پرتر به نظر می رسند
 • جریان خون و اکسیژن رسانی به لپیازها افزایش می یابد
 • شوره سر کاهش می یابد
 • بهبود در تراکم مو، صافی، درخشندگی در هنگام برس مو و حالت دادن دیده می شود
 • مهم: برای اطمینان از نتیجه، ارزش دارد قبل و بعد از عمل عکس بگیرید.
قبل و بعد از مزوتراپی مو
قبل و بعد از مزوتراپی مو

آماده سازی برای مزوتراپی مو

هر تزریق مخلوطی از چندین ماده مفید – مواد معدنی، ویتامین ها و سایر عناصر مفید است که کارشناسان به صورت جداگانه برای هر بیمار انتخاب کرده اند. 2 تا 6 ماده فعال را می توان در یک سرنگ مخلوط کرد.

ویتامین های گروه B که متابولیسم طبیعی را فراهم می کنند، در رشد و ترمیم مو موثر هستند. علاوه بر این، این مواد از جمله اجزای مورد استفاده در مزوتراپی هستند: مس و روی – از دیستروفی (ضعف) ساختار مو جلوگیری می کند. برای ریزش موی ارثی باید از آماده سازی های حاوی این اجزا استفاده کرد. اسید هیالورونیک – مسئول تغذیه ریشه ها است و رشد مو را تسریع می کند. اسیدهای آمینه پایه و اساس مو هستند و به تشکیل الیاف کراتین کمک می کنند. فاکتورهای رشد – جریان خون را در پوست سر عادی می کند، فولیکول های مو را قوی تر می کند و کوآنزیم تراکم مو را تامین می کند – موهای شما را با انرژی حیاتی پر می کند، ساختار مو را بهبود می بخشد.

مهم: ماده فعال ماینوکسیدیل نباید در ترکیب دارو گنجانده شود.

این یکی از موثرترین وسایلی است که می تواند با ریزش مو مقابله کند. این ماده زمانی استفاده می شود که روش های دیگر نتیجه ای نداشته باشند. با این حال، این دارو بسیار سمی است و می تواند عوارض جانبی زیادی ایجاد کند. عملکرد آن به طور کامل فاش نشده است، فقط برای استفاده خارجی مجاز است.

با توجه به اینکه این ترکیبات و داروها عمدتا در هر جایی یافت نمیشود و اشخاص عادی به راحتی به آنها دسترسی ندارند لذا کوکتل های آماده برای درمان مو (کوکتل ضد ریزش مو) در دسترس هستند که متخصصین مراقبت های بهداشتی ترکیبات را به مناسب ترین روش برای شما انتخاب کرده و محصول تولیدی در آزمایشگاههای مجهز تست شده و آماده استفاده میباشد.


ویژگی های مزوتراپی مو

در حال حاضر متخصصان روش های بسیار متنوعی را برای درمان مو به بیماران ارائه می دهند. علاوه بر شرایط مالی، انتخاب ها تحت تأثیر نتیجه مورد انتظار نیز قرار می گیرند. مزوتراپی آلوپاتیک است (نوعی درمان) که در آن اثر فوراً مشاهده می شود، اما آنقدر که ما می خواهیم دوام نمی آورد. همچنین هومیوپاتی است (درمانی که به ترمیم مو کمک می کند)، برای اثر طولانی مدت طراحی شده است، بنابراین نتیجه آن فورا قابل مشاهده نخواهد بود.

کوکتل های آلوپاتیک مورد استفاده در مزوتراپی مو

آنها حاوی ویتامین ها، مواد معدنی، الاستین، کلاژن، گشادکننده عروق و سایر اجزای فعال هستند. پزشک پس از بررسی دقیق مو و پوست سر و مشکلات مربوط به بیمار، موقعیت صحیح و نتایج مورد نظر را تعیین می کند.

مهم: این نوع کوکتل ها می توانند به سرعت مشکل را حل کنند.

کوکتل های هومیوپاتی مورد استفاده در مزوتراپی مو

آنها فقط حاوی عناصر گیاهی هستند که با محلول آبی ترکیب شده اند، بدون استفاده از روغن و سایر اجزای شیمیایی. این ترکیب فعالیت پتانسیل خود بدن را بیدار می کند و به فعالیت پیازها کمک می کند. این اثر مانند یک کره برفی تجمعی است، بنابراین نباید انتظار نتایج قابل مشاهده پس از اولین روش را داشته باشید.

مهم: چنین کوکتل هایی برای بیمارانی مناسب است که نگران زیبایی زیبایی مو و همچنین خود مشکل هستند.


روش اجرای مزوتراپی مو

مزوتراپی استفاده از مواد فعال در زیر پوست با استفاده از ابزارهای مختلف است. این روش از لحاز آستانه درد احتمالی و مدت زمان استفاده و عوارض جانبی احتمالی یکی از بهترین روشهاست. برای چنین روش هایی به سرنگ هایی با طراحی خاص نیاز است که باید با سوزن بسیار نازک انجام شود. مهم: برخلاف روش‌های درمانی دیگر، تزریق‌های مزوتراپی بی‌دردترین هستند، اما زمان مورد نیاز برای این عمل بیشترین میزان را دارد. پس از عمل مزوتراپی بیمار در نواحی پشت سر و گوش احساس ناراحتی مختصری می کند.

تفنگ مزوتراپی مو

استفاده از این نوع دستگاه نیاز به نهایت دقت و توجه دارد، زیرا اقدامات نادرست می تواند باعث آسیب های جزئی در ناحیه سر شود. بنابراین، قبل از پذیرش چنین رویه ای، باید به خوبی در مورد جوانب مثبت و منفی آن فکر کنید. هنگام انتخاب پزشک، باید مطمئن شوید که او تجربه عملی کافی دارد. یک سرنگ با عمق تزریق قابل تنظیم روی تفنگ نصب شده است. با کمک چنین تفنگی می توانید هر کوکتل درمانی را معرفی کنید که هدف آن مقابله با یک مشکل خاص مو است.

تفنگ مزوتراپی مو
تفنگ مزوتراپی مو

انژکتور مزو یا غلتک مزو

در حال حاضر می توان از meso roller که وسیله ای ویژه برای درمان مو و پوست سر است در بسیاری از کاربردهای سرم استفاده کرد. معمولا در مراکز زیبایی از انژکتورهای مزو یا مزو رولر استفاده می شود. این ابزار شامل تعداد زیادی سوزن کوچک است که در یک درام معمولی قرار گرفته اند. برای استفاده راحت، درام به دسته وصل شده است. به دلیل راحتی و سهولت استفاده، در عمل زیبایی بسیار محبوب است. این روش ممکن است درد و ناراحتی کمی بیشتر از یک شلیک با اسلحه ایجاد کند.

غلتک مزوتراپی مو
غلتک مزوتراپی مو

استفاده از غلتک مزو در خانه

شما نمی توانید مزوتراپی تزریقی را به تنهایی در خانه انجام دهید. تزریق فقط در کلینیک ها، مراکز زیبایی و توسط متخصصین در منزل انجام می شود. قیمت این درمان بسته به تعداد جلسات و مخلوط های مورد استفاده می تواند متفاوت باشد. هزینه تحت تأثیر داروها، قیمت تعیین شده توسط کلینیک و مهارتهای متخصص است. مزوتراپی معمولاً بیش از 30 دقیقه طول نمی کشد.

اگر می خواهید این روش را به تنهایی انجام دهید، گزینه دیگر استفاده از meso roller است. مهمترین مزیت این محصول امکان استفاده مستقل است. با این حال، تأثیر آن در مقایسه با تزریق‌های صورت گرفته توسط متخصص به دلایل زیر کمتر قابل مشاهده خواهد بود:

 • عمق نفوذ ناکافی سوزن
 • هزینه بالای ترکیب
 • سوزن ها به سرعت غیر قابل استفاده می شوند

آیا مزوتراپی مو درد دارد؟

لازم به ذکر است که، علاوه بر قیمت بالا، درد مزوتراپی عیب اصلی این روش درمانی است. با این حال، همه اینها به آستانه درد فردی بستگی دارد. اکسیپوت (پشت سر) و ناحیه گوش حساس ترین نواحی به تزریق هستند.

برخی از اقداماتی که بعد از عمل مزوتراپی لازم است رعایت شوند در ادامه آورده شده است:

بعد از مزوتراپی نمی توانید موهای خود را بشویید، حداقل به مدت 4 روز نمیتوانید به استخر و اتاق بخار بروید. همچنین بهتر است که عمل مزوتراپی را در طول دوره قاعدگی متوقف کنید، زیرا درد در این دوره بسیار قوی تر احساس می شود.

مهم: احساس درد بستگی به آستانه درد بیمار دارد.


موارد منع مصرف و عوارض مزوتراپی مو

اگر فولیکول ها ضعیف شده اند اما هنوز زنده هستند، مزوتراپی می تواند با موهای درای مشکل مقابله کند. اما اگر مشکلات ناشی از دلایل مهم تری باشد مانند وراثت و عدم تعادل هورمونی – پس از تزریق مزوتراپی نباید انتظار معجزه داشت. تمام اقدامات پزشکی دارای موارد منع مصرف مختلف است و مزوتراپی نیز از این قاعده مستثنی نیست.

مزوتراپی مو در موارد زیر نباید استفاده شود:

 • بارداری و شیردهی
 • حساسیت فردی به اجزای کامپوزیت
 • قاعدگی
 • اختلالات سیستم غدد درون ریز
 • تومورهای خوش خیم و بدخیم
 • عفونت ها

مزایای مزوتراپی مو

مهمترین مزیت این روش این است که کمک می کند تا اجزای مفید را با کمک تزریق به فولیکول های مو برساند. هیچ شامپو، ماسک و داروهای مردمی نمی تواند این را برای شما فراهم کند. علاوه بر این، مزیت مهم دیگر آن صرفه جویی در زمان است. یک جلسه مزوتراپی مو بین 20-40 دقیقه طول می کشد. در حالی که روشهای دیگری از جمله مومیایی کردن ها، شامپوها و غیره بایستی چندین بار در هفته انجام شود در موارد شدیدتر نیاز به استفاده روزانه دارند و حتی چندین بار در روز.

در سایر روشهای ترمیم و جلوگیری ریزش مو لازم است قرص هایی جهت نتیجه مطلوب تر طبق یک برنامه از پیش تعیین شده مصرف شوند. مصرف همین داروها علاوه بر اثر تحریک کننده اضافی فرآیندهای ترمیم مو باعث تخریب یکپارچگی پوست می‌شوند. این در حالی است که در روش مزوتراپی مو، کاربرد موضعی می‌تواند انجام شود و دارو کاملاً روی نقطه دارای مشکل تأثیر می گذارد.

روش مزوتراپی هیچ گونه آسیبی به هیچ قسمت از بدن نمی رساند که بیشتر در هنگام استفاده از شامپو و مومیایی کننده ها دیده می شود. هدف قرار دادن نقطه صحیح حساسیت را کاهش می دهد و شانس رسیدن به نتیجه مطلوب را افزایش می دهد. حتی پس از اولین استفاده، نتایج قابل مشاهده است، موها به تدریج احیا می شوند و ظاهری سالم به دست می آورند. با این حال، نتایج قابل توجه را می توان تنها پس از 3 تا 4 هفته به دست آورد.


کوکتل مزوتراپی مو مخصوص خانم ها

کوکتل مزوتراپی مو مخصوص آقایان

کوکتل مزوتراپی ضد ریزش مو

معایب مزوتراپی مو

احتمال برخی از مشکلات در مورد نتایج را دست کم نگیرید. حتی یک پزشک واجد شرایط نمی تواند تضمین کند که این روش صددرصد موهای ضعیف را به زندگی باز می گرداند. علاوه بر این مشکل، این سه عامل نیز قابل تامل است:

1- درد

سوراخ شدن پوست در هر صورت درد ایجاد می کند، به خصوص اگر چنین تزریق هایی وجود داشته باشد. برخی به راحتی می توانند با درد کنار بیایند و تحمل کنند و برای برخی دیگر به شکنجه واقعی تبدیل می شود. این تحت تأثیر تجربه پزشکان، ترکیب کوکتل و حساسیت فردی است.

2- اثرات جانبی

ممکن است تورم پوستی دیده شود و بعد از عمل، درد در نواحی تزریق ایجاد شود. علاوه بر این، ممکن است خارش و ظاهر پوسته پوسته وجود داشته باشد.

3- قیمت

روش مزوتراپی در کل روش گرانی و قیمت و هزینه های مزوتراپی مو در مقایسه با سایر روشها زیاد است. این روش درمانی حداقل به ده جلسه نیاز دارند تا به یک اثر قابل مشاهده برسند.

به پزشک خود در طول دوره مزوتراپی اعتماد کنید. با این حال، این بدان معنا نیست که تمام مسئولیت متعلق به او است. اطمینان از رعایت تمام شرایط بهداشتی مفید است. دستکش، سرنگ و سایر وسایل برای این روش باید یک بار استفاده شود و سپس دور انداخته شود. یادگیری منشاء مواد فعال مورد استفاده در ترکیبات مخلوط، خود دارو و ماندگاری آن مفید است. همچنین، متخصص باید سوزن را به صورت دوره ای در طول جلسه عوض کند، زیرا بعد از 6-7 سوراخ، نوک آن کدر می شود که می تواند باعث درد شود.


بعد از مزوتراپی به چه نکاتی باید توجه کرد

 • در پایان عمل، زخم های کوچکی از تزریق باقی می ماند. مدتی طول می کشد تا بهبود یابد.
 • موهای خود را به خصوص با مومیایی کننده و شامپو نشویید. موهای کثیف را برای مدتی (3-4 روز) باید تحمل کنید. آب و شامپو می توانند بر نتیجه عمل تأثیر منفی بگذارند و روند بهبودی به تاخیر بیفتد.
 • از قرار گرفتن در معرض نور خورشید برای مدتی (2 تا 3 روز) خودداری کنید.
 • شنا نکنید. در 10 ساعت اول پس از مزوتراپی نباید دوش بگیرید. مناطق تزریق باید به خوبی خشک شوند.
 • حداقل به مدت ۷ روز از سونا یا استخر استفاده نکنید
 • تا زمان بهبودی کامل، روی نواحی تزریق ماساژ ندهید
 • الکل مصرف نکنید. الکل اتساع عروق را تحریک می کند. این بر کارایی مزوتراپی تأثیر منفی می گذارد.

نتیجه گیری

مزوتراپی یک روش عالی برای بهبود وضعیت مو و به دست آوردن ظاهری سالم برای مو است. پس از اتمام دوره استفاده نگران ظاهر موهای خود نباشید. با این حال، مهم است که این روش توسط یک متخصص با تجربه انجام شود – فقط از این طریق می توانید به اثر مورد نظر برسید.

دیدگاه شما

یک دیدگاه

 1. امین گفت:

  ممنون بابت مقاله بسیار زیبا و مفیدتون در مورد مزوتراپی مو ❤️?

رسانه های همکار
استفاده از مطالب فرش اسکین مگ برای مقاصد غیرتجاری با ذکر نام فرش اسکین مگ و لینک به منبع بلامانع است. حقوق این سایت به گروه تجاری فرش اسکین تعلق دارد.
محصول با موفقیت به سبد خرید اضافه شد.